Basia SPA

Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy

Czy ćwiczący fizycznie są głupsi?

Podążanie za stereotypami chyba jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre. Czasem jednak trudno ocenić nam jakąś sytuację, czy osobę bez spojrzenia z perspektywy stereotypu.
Ile razy jadąc samochodem zdarzyło nam się wyminąć korkującego drogę kierowcę i dodać sobie pod nosem „baba”, albo ile razy w pracy musimy odpowiadać na najgłupsze pytania świata i kiedy po spotkaniu tej osoby widzimy blondynkę myślimy sobie – wszystko jasne…
Wielu z nas patrzy stereotypowo na zestawienie osób aktywnych fizycznie z aktywnymi intelektualnie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać i nikomu uświadamiać, że to ci wysportowani mają gorzej, ponieważ oceniani są przez pryzmat swojego wyglądu – czyli bicepsów, sześciopaku i zazwyczaj fryzury na łyso (wśród mężczyzn).
Badania psychologów pokazują jednak, że uprawianie sportu nie dość, że nie przeszkadza w rozwoju umysłowym, to jeszcze pomaga.
Badania amerykańskich naukowców przeprowadzone zostały na grupie kilkudziesięciorgu dziewięcio i dziesięciolatków. Nim przystąpiono do testów, każdemu uczniowi oznaczono stopień sprawności fizycznej organizmu, wykorzystując w tym celu pomiar efektywności używania tlenu podczas ćwiczeń na kieracie. Dzieciom zbadano strukturę mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego i poddano je testom na pamięć relacyjną (polega to na łączeniu nowych informacji w całość).
Wynik przeprowadzonego testu wykazał, że im większa sprawność fizyczna dziecka, tym lepiej funkcjonuje jego pamięć i bardziej rozwinięty jest część mózgu odpowiedzialna za pamięć, czyli hipokamp. Co ciekawe – różnica hipokampa pomiędzy dziećmi wysportowanymi, a niewysportowanymi wynosiła nawet 12%. Wyniki te współmierne są z przeprowadzonymi testami na osobach dorosłych i zwierzętach. Ćwiczenia fizyczne wiązały się z rozwojem hipokampu i pojawianiem się nowych neuronów, a co za tym idzie – lepsza pamięć i funkcje poznawcze mózgu.

Warto pamiętrać, że do prawidłoweggo rozwoju naszego mózgu niezbędna jest zbilansowana dieta, która zostanie przgotowana w odpowiedni sposób. NNajlepszym ze sposobów przygotowywania żywności jest gotowanie na parze, jednak w okresie letnim można wybrać substytut takiego rozwiązania w postaci grilli. Grille zarówno tradycyjne jak i gazowe można wykożystywać w okresie letnim nawet nba terenie miast. W Jaworznie dobrym miejscem, będzie zalew sosina, w Chrzanowie chcechło, Oświęcimiu możemy grillowac na plantach, czy przy molo. Griulujmy również gazowo wtedy grille Jaworzno można stosować w niemal każdym miejscu nawet w mieszkaniach  z wielkiej płyty .
Według naukowców w łatwy sposób wpłynąć można na intelektualny rozwój człowieka. Predyspozycje genetyczne często są nie do przeskoczenia, jednak jak widać warto postawić na aktywność fizyczną i to w każdym wieku.